Tönkre fogunk menni, ha állandóan 100 százalékot akarunk teljesíteni
Ezzel a címmel dobott be egy jó nagy gránátot a telex a 2024-es év nyitányaként.
Ja, amúgy BUÉK meg minden.
Gyors bemutatkozás, mert már vagy egy hónapja nem írtam neked és manapság a figyelmi periódus olyan 3-4 másodperc környékén ficereg.
Még mindig Stipi vagyok, időgazdálkodással, hatékonyságnöveléssel és Notionnel foglalkozok.
Így keveredünk el oda, hogy toxikus produktivitásról beszélgetünk a mai hírlevélben.
Mert a produktivitás szó jelentése magyarul: hatékonyság.
Megpörgettem azt a kérdést az újonnan indult platformon a threads-en, hogy ki mit gondol, amikor azt mondom, hogy valaki toxikusan produktív és meglepődtem, hogy érkeztek olyan válaszok, miszerint:
- Átgázol mindenen és mindenkin a saját céljai elérése érdekében, sokszor mások bántásával vagy megszégyenítésével.
- Azok az emberek, akik felfelé nyalnak lefelé taposnak lelketlenül gázolnak át mindenkin. Akàr mèg úgy is, ha közösen dolgoztatok egy munkán. A sikert beszedi és piedesztálra emeli magát miközben nem az ő érdeme a nagy háttér munka. Aztán valahogy kibukik átvertek téged.Leborul az álarc és kiderül ki volt a barátod, aki kihasznált minden szinten ,de a siker az kellett. Rengeteg ilyen ember van csak körbe kell nézni mennyi munkahelyen van egy ilyen toxikus ember.
ha még nem vagyunk cimbik threadsen mindenképpen kövess be, mert ott leszek a legaktívabb a közeljövőben.
Szóval úgy látom, hogy először azt kell tisztáznunk, hogy mit jelent önmagában a produktivitás (hatékonyság).
Alapállapot:
8 óra alatt megcsinálok 2 alap Notion rendszert két különböző ügyfélnek.
Induljunk innen.
Ha szeretném növelni a produktivitásomat (hatékonyságomat), akkor ezt kétféleképpen tehetem meg.
- Ugyanannyi feladatot végzek el rövidebb idő alatt: ugyanaz a 2 Notion rendszer felépítés 8 óra helyett csak 6 órába telik.
- Ugyanannyi idő alatt több feladatot végzek el: továbbra is 8 órát dolgozok, de 2 helyett 3 Notion rendszert készítek el.
És bár még tavaly év végén Tiktokon jól meg lettem kiabálva, hogy a KeTTő UgyAnAZZZ, ez nagyon messze áll az igazságtól.
Mert tökre nem mindegy, hogy milyen CÉLLAL akarod javítani a produktivitásodat (hatékonyságodat).
Ha ugyanannyi feladatot akarsz gyorsabban elvégezni, annak az a célja, hogy időt szabadíts fel munkán kívüli tevékenységek elvégzésre.
Ha ugyanannyi idő idő alatt még több feladatot akarsz elvégezni, akkor a profitnövelés a prioritás.
Aztán persze ott vannak azok az emberek is, akik leígérik azt a csillagot az égről, hogy “fele annyi munkával dupla annyit fogsz keresni”. Aki ezt meg tudja csinálni, ő a 100-ból 1.
Na, visszatérve tehát a produktivitásra (hatékonyságra), hogyan lehet ezt toxikusan csinálni?
Logikusan belegondolva, ha az első céllal használod a produktivitást (hatékonyságot), tehát szabadidőt szabadítasz fel magadnak azáltal, hogy gyorsabban dolgozol, azt baromi nehéz saját magad vagy más ellen fordítani.
Max ha már annyira sok szabadidőd van, hogy az agyára mész a párodnak.
A produktivitás (hatékonyság) toxikussága a második célból fakad.
Az angol szakzsargon csak productivity bro-knak hívja azokat az arcokat, akik több milliós Youtube csatornákat üzemeltetve arról nyomják a sódert, hogy miként legyél hatékonyabb a mindennapokban.
- Ali Abdal így kezdte
- Thomas Frank így kezdte
- Matt D’Avella így kezdte
Mára ezek az arcok akkora összegeket tesznek zsebre csupán a Youtube csatornájuk üzemeltetéséből, hogy teljesen elszakadtak a valóság talajától.
Minél többet hallgatom őket, annál inkább azt érzem, hogy egyet akarok érteni velük, de nem tudok, mert ők már az utolsó 1%-ot próbálják csiszolgatni az amúgy tökéletes rendszereiken.
Nem ez a valóság.
A magyar valóság meg pláne nem ez.
Amikor arról kell még beszélgetni emberekkel, hogy tegye félre a kockás füzetet és a ceruzát, mert 2024-ben már illik digitálisan kezelni a dolgokat, akkor nem magyarázhatok arról, hogy miként építs fel egy teljesen automata információrendszerezési rendszert Notionben.
És most akkor érted, hogy milyen az, ha valaki toxikusan produktív.
Ebben az egy utolsó mondatomban olyan magas lovas és fellengzős megfogalmazást sikerült kiszuszakolnom magamból, mintha én lennék az újonnan megkoronázott angol király.
A toxikus produktivitás azt jelenti, hogy a mára már széles körben elterjedt hustle és grind (darálós, taposós) kultúrában, ahol a csapból is az folyik, hogy “lehajtott fejjel toljad a 10-14 órányi munkát és majd egyszer te leszel a király” üzenetet még megfejelik azzal, hogy amúgy ez alatt az idő alatt ne csak a 100%-ot facsard ki magadból, hanem inkább a 150-et.
Ledolgoztál 10 órát és kipörgettél másfél napnyi feladatot?
- Csicska vagy, hogy nem csináltál meg inkább két napnyit.
- Ha ezt így meg úgy csináltad volna, akkor még ennél többet is ki tudtál volna pipálni.
- Cöhh, én ezt fél nap alatt is meg tudom csinálni.
Ez a toxikus produktivitás.
- Amikor már a saját mentális és testi egészségedet áldozod fel azért, hogy még többet tudj dolgozni, még eredményesebb legyél, még több pénzt keressél.
- Amikor a teljes személyiséged akörül kezd el forogni, hogy mennyi munkával mekkora összeg zizeg a számládon.
- Amikor a legszélesebb mosollyal azzal büszkélkedsz a haveroknak, hogy hány napja nem aludtál.
Én személy szerint próbálok a másik oldalon maradni.
Amikor azt mondom, hogy napi 4 órában dolgozok, azt nem azért teszem, hogy lenézzelek, hogy te még mindig a 8 órát tolod.
Azért mondom, hogy lásd: egy kis odafigyeléssel, tudatos tervezéssel, önmagad megismerésével saját magadra tudsz időt felszabadítani anélkül, hogy vég nélkül csak ásnád a ledolgozott órák gödrét magad alatt.
Legyen ez a 24-es évünk legfőbb kihívása, mit szólsz?
Hogyan tudunk úgy munkaidőt csökkenteni, hogy közben ugyanazon az életszínvonalon maradunk.
Benne vagy?